Wiele osób zastanawia się, jak zwiększyć jakość swojego snu. Wśród licznych sposobów wyróżnić można odpowiednią dietę, aktywność fizyczną czy aranżację sypialni, jednak to nie wszystko. Najważniejszym czynnikiem jest odpowiedni materac do spania! W jaki sposób wpływa on na zdrowy sen oraz dlaczego warto go uwzględnić w pierwszej kolejności?

Czym jest zdrowy sen?

Sen stanowi pierwotną oraz podstawową potrzebę fizjologiczną. W końcu wpływa on na:

  • regenerację komórek naszego ciała,
  • metabolizm,
  • odporność,
  • kondycję fizyczną oraz psychiczną.

Dla każdego człowieka niezwykle ważny jest zdrowy sen. Mówi się o nim tylko wtedy, kiedy budzimy się rano wyspani i pełni energii. By tak się stało, najlepszym rozwiązaniem jest unikanie w godzinach wieczornych używek, takich jak kofeina, nikotyna czy alkohol. Ważna jest również odpowiednia dieta oraz zawarta w niej lekkostrawna kolacja. Jednak najważniejszym czynnikiem jest odpowiedni materac do spania.

Jak materac wpływa na zdrowy sen?

Materac stanowi podstawowy element każdego łóżka, a tym samym sypialni. Jest on niezwykle ważny z uwagi na fakt, że powinien zapewnić nam zdrowy sen. Jednak jakie są jeszcze inne, bardzo ważne funkcje materaca? Przede wszystkim ma on za zadanie wspierać nasz kręgosłup, dzięki idealnemu dopasowaniu się do ciała. Umożliwia to wypełnienie, które może się składać z różnych materiałów: pianki, sprężyn oraz ich połączenia. Każdy z nich w inny sposób wpływa na wypoczynek, ponieważ, jeśli preferujemy bardziej sprężyste podłoże do spania, to możemy zdecydować się na materace sprężynowe. Jednak znajdą się również zwolennicy wyjątkowo miękkich i przyjemnie otulających w czasie wypoczynku modeli, takich jak materace piankowe. Wybór tak naprawdę zależy od nas i tego, czego oczekujemy od nowego materaca.

Idealny materac do spania – czyli jaki?

Decydując się na materac w pierwszej chwili zastanawiamy się, jaki model będzie odpowiedni. Nie należy sugerować się popularnymi opiniami, ponieważ idealny materac to taki, który odpowiada naszym indywidualnym potrzebom, oczekiwaniom oraz preferencjom. Produkt powinien być wybrany na podstawie wagi, wieku, wzrostu oraz stanu zdrowia użytkownika – to właśnie te kryteria pozwolą dopasować, między innymi,  optymalną twardość podłoża. Coraz częściej decydujemy się na materace ortopedyczne, których zadaniem jest maksymalne wsparcie kręgosłupa i całego aparatu ruchu. Dzięki statusowi wyrobu medycznego, mogą redukować ryzyko pogłębienia się lub powstania schorzeń układu kostnego.

Na rynku znaleźć można wiele produktów, które są w stanie poprawić jakość snu. Nie zapominajmy jednak, że pierwszym krokiem do lepszego wypoczynku, jest zakup wygodnego materaca.